مجتمع فنی تهران نمایندگی شهریارGrasshopper

30 ساعت

0 تومان


نرم افزار پارامتریک گرس‌هاپر نرم‌افزاری است قدرتمند که به شما اجازه‌ی طراحی فرم، آنالیز و انجام محاسبات عددی را به صورت پارامتریک می‌دهد. مزیت اینکه فرم را با پارامتر‌های مشخص و با یک منطق تعریف شده ایجاد کنیم این است که تغییر آن فرم به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود و همچنین آن فرم را می‌توان به محاسبات دلخواه متصل کرد.

این ابزار امکان پیوند چند رشته مثل معماری، سازه، انرژی، ریاضیات، تاسیسات، مدیریت پروژه و ساخت، شهرسازی، ماکت‌سازی، الکترونیک، فیزیک و دیگر رشته‌ها را فراهم می‌آورد. با این ابزار می‌توان خلا‌های ارتباط رشته‌های متفاوت درگیر در بخش ساختمان را پر کرد و مراحل طراحی تا ساخت را منطقی‌تر به نتیجه رساند.

قابلیت‌های ویژه نرم‌افزار

  • در میان دانشجویان و اساتید معماری بدون شک Grasshopper که پلاگین نرم‌افزار Rhino است یک ابزار معروف و مختص طراحی معماری است. پلاگین Grasshopper به معمار‌ها این اجازه را می‌دهد که بدون نیاز به آموختن برنامه‌نویسی به روش مبتکرانه‌ای بتوانند در دنیای طراحی به اکتشاف فرم‌های خلاقانه و جدید بپردازند.
  • معماری الگوریتمیک،  تکرار شونده در حال تبدیل شدن به یکی از گرایش‌های محبوب در حرفه معماری است و در این میان نقش سرعت بخشی Rhino به این حرکت انکار‌ناپذیر است.
  • قدرت این نرم‌افزار در طی این سال‌ها با معرفی شدن پلاگین‌های مختلفی در زمینه معماری افزایش یافته است. در این میان پلاگین Grasshopper به منظور آسان کردن Rhinoscript (برنامه‌نویسی در Rhino) و کاهش دادن سختی آموزش برنامه‌نویسی به معماران توسعه یافته است.
  • این پلاگین دارای محیطی است که توابع هندسی از پیش تعریف شده‌اند و از ارتباط این توابع توسط خط‌هایی به شکل سیم، فرم مورد نظر ایجاد می‌شود.
  • Grasshopper به معمار‌ها این امکان را می‌دهد که فرم‌های پیچیده را به صورت پارامتر‌های مرتبط دیده و با تغییرات پارامتر‌های تعریف شده تغییرات فرم را نیز به صورت زنده مشاهده کنند. به عبارت دیگر همزمان با تغییر پارامترها حجم نیز تغییر می‌کند و این ویژگی امکان آن را می‍‌‌‌‌دهد که معماران با تغییر پارامترها و مشاهده نتیجه آن، راحت‌تر و سریع‌تر به فرم‌های دلخواه خود برسند و در کنار آن یافتن فرم‌های کارا از نظر سازه و انرژی نیز آسان‌تر می‌شود.
  • این پلاگین بوسیله هماهنگی با Rhino توابع و دستورات Rhino را به صورت همان جعبه‌ها درآورده و نحوه ارتباط بین دستورات را آسان‌تر و قابل فهم‌تر می‌کند. این فرایند باعث می‌شود درک روابط این توابع نسبت به Rhino script (برنامه نویسی درRhino‌) بسیار راحت‌تر شود.
  • Grasshopper در مقایسه با نرم‌افزارهای (‌GC Generative components) و Rhino script بسیار ساده‌تر است زیرا در آنها باید برنامه‌نویسی و کد‌نویسی بدانید اما در Grasshopper با استفاده از توابع تصویری و اتصال آنها به هم می‌توان حجم‌های پیچیده هیبریدی را تولید کرد. به همین دلیل Grasshopper در زمینه جذب معمارانی که ذهنی پیچیده و طرح‌های پارامتریک دارند بسیار موفق بوده است.


روز و ساعت استاد تاریخ شروع تاریخ پایان